Informačný web o digitálnom vysielaní

Nachádzate sa: DVB-T2.sk Poradňa

Poradňa - DVB-T2

Nové vysielanie DVB-T2/HEVC v Česku

Vložil: p | 13. 08. 2017 | 21:51

Dobrý deň,
chcem sa spýtať ohľadom nového vysielania DVB-T2/HEVC v Česku. Teraz prijímam multiplex 1 na 54. kanáli a multiplex 2 na 37. kanáli. Pravdepodobne ide o vysielač Frýdek-Místek – Lysá Hora, vyžarovaný výkon 25 kW, však? Moja lokalita je Stráňavy a používam vonkajšiu anténu s predzosilňovačom a zosilňovačom PZR 20A. Môj príjem uvedených kanálov je bezproblémový (sila aj kvalita je 90 – 100 %) Mám aj káblovú TV vysielajúcu okrem analógu aj v norme DVB-T na kanáloch VHF (5 – 12), ale neobsahuje veľa českých kanálov, tak som ju zlúčil s anténou a programovú ponuku som si rozšíril ešte asi o 8 programov: ČT 24, Nova, Nova Cinema, Prima, Barrandov ale aj o regionálne programy.
Mňa zaujíma, či budem môcť teraz prijímať prechodový multiplex vysielajúci v štandarde DVB-T2/HEVC, ktorého vysielanie bude vraj spustené v októbri z vysielača Frýdek-Místek – Lysá Hora. Majú ho však spustiť na kanáli 28, na ktorom teraz vysiela žilinský regionálny multiplex. Nebudú sa tieto frekvencie navzájom rušiť? Nebude rušené regionálne vysielanie alebo naopak, nebude české vysielanie rušené regionálnym? Na akom kanáli bude spustené definitívne vysielanie DVB-T2/HEVC? Alebo je ešte priskoro o tom hovoriť? Môže sa stať, že ponechajú kanál 28? Bude sa dať aj v takomto prípade chytať české vysielanie?
Na internete píšu, že v prípade použitia jednej antény netreba robiť nič, len spustiť automatické hľadanie programov v televízore, ale v prípade sústavy antén je nutné antény pootočiť. Akým spôsobom treba upraviť anténny systém, aby bol schopný prijímať toto nové vysielanie (teda okrem zmeny anténnych zlučovačov nastavených pre príjem určitého kanálu a zakúpenie set top boxov podporujúcich formát HEVC)?
Ďakujem za Vašu odpoveď

V prípade doplňujúcich otázok alebo nejasností položte novú otázku do poradne: Položiť otázku
Zdieľať na Facebook.com
Posledná aktualizácia: 2. 6. 2016 21:38:43
© 2004 - 2023 Ing. Josef Vrba